Rozsáhlá výstava u příležitosti nedožitých 80. narozenin Václava Havla představuje fotografické dílo dvou předních českých fotografů Tomkiho Němce a Bohdana Holomíčka, kteří řadu let  zaznamenávali zásadní historické okamžiky i obyčejné chvíle v životě dramatika, politika, prezidenta a občana Václava Havla. Více než tři stovky fotografií doplňují umělecky zpracované, dosud nezveřejněné filmové dokumentární záznamy, jejichž autorem je dokumentarista Petr Jančárek.

Fotograf Tomki Němec současně vydává fotografickou publikaci Václav Havel - Tomki Němec - Fotografie., která byla v době výstavy představena. Novou fotografickou knihu představuje také Bohdan Holomíček, který zachytil okamžiky z disidentských let i prezidentského období Václava Havla.

Kurátoři: Leoš Válka, Michaela Šilpochová

Tomki Němec

Tomki Němec (* 1963) patří k předním českým fotografům. Začal se prosazovat v osmdesátých letech minulého století, především na české neoficiální fotografické scéně. V letech 1989–92 byl oficiálním fotografem prezidenta Václava Havla a v období let 1997–2003 byl přizván k tomu, aby dokumentoval oficiální život prezidenta jako jeden z členů nově vytvořeného týmu fotografů.
V roce 2001 vydal knihu, která přinesla výběr snímků z Havlova prvního prezidentského období. Dvakrát byl oceněn v soutěži World Press Photo. V letech 2009–2014 fotografoval Karla Schwarzenberga a dokumentoval kampaň první přímé volby prezidenta v České republice.
Publikuje v českých a zahraničních periodikách a vydavatelstvích, spolupracuje s nadacemi v neziskovém sektoru, podílí se na grantových projektech a výstavách. Černobílé dokumentární fotografie, na nichž je založena jeho volná tvorba, vznikají v České republice i v zahraničí. Téměř vždy je jejich námětem „obyčejný“ člověk v každodenních situacích, které vypovídají o jeho osobním údělu, ale i o dějinách a politice, které na něj doléhají.

Bohdan Holomíček

V souvislosti s tvorbou Bohdana Holomíčka se často mluví o fotografickém deníku. Lidé, místa a události se stávají součástí jeho nekonečného příběhu o minulosti zpřítomňované fotografií a v obrovském počtu okamžiků, které zachycuje, se rýsuje subjektivní pohled na nedávné české dějiny.
Bohdan Holomíček nafotil nespočet nejrůznějších lidí, od těch úplně obyčejných až po ikony disentu. V sedmdesátých letech se seznámil s Václavem a Olgou Havlovými a stal se dokumentátorem společenských a kulturních událostí na Hrádečku i jinde.
Dlouhodobě se věnuje také divadelní fotografii. Od sedmdesátých let spolupracoval s Divadlem Na tahu, později s Divadlem Na zábradlí, Činoherním klubem, Švandovým divadlem, Divadlem Komedie, Ha Divadlem, divadlem v Ústí nad Labem, v Hradci Králové, v Pardubicích a v neposlední řadě s Národním divadlem, kde dokumentoval i prostředí zákulisí, dílen a provozu divadla.
Nezaměnitelný způsob instalování a popisování fotografií se stal součástí Holomíčkova autorského rukopisu. Od konce sedmdesátých let vystavuje nazvětšované fotografie v řadách vedle sebe a nad sebou a vytváří tak "mozaiky" obrazů, které fungují jako celky. Tento způsob instalace vytváří fotografiím podmínky, ve kterých se rozvíjejí jejich další životy…
(Zdroj: artlist.cz)

Petr Jančárek

Režisér, kameraman a nezávislý producent Petr Jančárek (* 1959) je držitelem několika cen a nominací (Cena Ferdinanda Peroutky, Cena za nejlepší film festivalu Politics on Film ve Washingtonu, 2. místo v celosvětové soutěži dokumentárních filmů FIAT-IFTA, Cena za nejlepší český vědeckopopulární film atd.). Autorsky se podílel na více než sedmdesátce vzdělávacích pořadů, byl redaktorem a režisérem Hlavního centra publicistiky a dokumentaristky ČT, trvale spolupracuje s organizací Člověk v tísni, jejímž je zakládajícím členem. Účastnil se humanitárních misí (Sarajevo, Bosna, Čečensko), natočil řadu televizních dokumentů z  válečných oblastí a v posledních letech se věnuje hlavně společenskému dokumentu ("Labyrintem revoluce", "Václav Havel, Praha - Hrad", "Začátek konce", "Hokej!!!" a dál.).
Od roku 2003 spolupracoval s Václavem Havlem jako autor audiovizuálních programů a v letech 2009 – 2011 podrobně zaznamenával poslední roky prezidentova života.

DOPROVODNÝ PROGRAM

3. 11. | 19:30
Krása dneška
Komponovaný hudebně-literární večer PKF - Prague Philharmonia s hosty Milošem Orson Štědroněm a Pavlem Kosatíkem.

8. 11. | 9:00 – 18:00
Perpetuum 2016 - Konference o vzdělávání bez hranic.

17. 11. | 19:00
KINOLAB DOX – Bezhlaví: Manipulace strachem - diskuzně filmový večer s hosty

24. 11. | 17:00
Pozdní autogramiáda knihy VÁCLAV HAVEL – TOMKI NĚMEC, FOTOGRAFIE. 

8. 12. | 19:00
KINOLAB DOX – Bezhlaví: Bohatství a převrat - diskuzně filmový večer s hosty

10. 12. | 14:00 – 18:00
Maraton psaní dopisů (mezinárodní akce pořádaná Amnesty International)

12. 1. | 19:00
KINOLAB DOX – Bezhlaví: Nová bílá Evropa - diskuzně filmový večer s hosty

19. 1. | 18:00
Speciální komentovaná prohlídka výstavy s fotografem Tomki Němcem zdarma k platné vstupence, registrace nutná na rezervace@dox.cz.

22. 2. | 17:30
Speciální komentovaná prohlídka výstavy s fotografem Tomki Němcem zdarma k platné vstupence, registrace nutná na rezervace@dox.cz.
2. 3. | 18:00

Václav Havel v dokumentu je filmový večer a diskuze s režisérem producentem Petrem Jančárkem a scénáristou Martinem Vidlákem, registrace nutná na rezervace@dox.cz.

RODINNÉ PROGRAMY

26. 11. 2016 | 14:00 – 17:00
Album a deník

14. 1. 2017 | 14:00 – 17:00
Obraz člověka

28. 1. 2017 | 14:00 – 17:00
Album a deník

11. 3. 2017 | 14:00 – 17:00 
K tvému dopisu...

18. 2. 2017 | 14:00 – 17:00
Kde je fotografie?

25. 2. 2017 | 14:00 – 17:00
Malé a velké příběhy

26. 2. 2017 | 15:00 – 18:00
ČASOLAP
 
VZDĚLÁVACÍ PROGRAMY

PROGRAM
Nakolik může být pro nás inspirativní příběh Václava Havla? Nakolik je ve výstavě skutečný a nakolik sledujeme dokument o autorech fotografií a filmových záběrů?

ŠKOLA V DOXU / DOX VE ŠKOLE 2016
Pedagogický workshop II. Workshop pro pedagogy 2. stupně ZŠ a SŠ k výstavě HAVEL.

DJ Kurátor
Vzdělávací program ze stálé nabídky ROLE (V) UMĚNÍ k výstavě HAVEL, role kurátor .

S kůží na trh
Vzdělávací program ze stálé nabídky ROLE (V) UMĚNÍ k výstavě HAVEL a Linie svobody, role umělec.

Umění v kapse
Vzdělávací program ze stálé nabídky ROLE (V) UMĚNÍ k výstavě HAVEL a Tomáš Císařovský: Úmysl a trochu náhoda.

Historická dílna: Havel, Charta 77 a obrazy disentu ve výuce
Vzdělávací workshop pro učitele ZŠ a SŠ.