Lákání softwarové magie

13. 12. 2021, 17:00
10. 1. 2022, 17:00

Ať máte jasno, než vás rozptýlíme

Jak a kde? Workshop proběhne 13. 12. fyzicky v DOXu a 10. 1. online 

Jaké je vstupné? Zdarma

Jak se přihlásit? E-mailem na jana.gajdosova@dox.cz

Centrum současného umění DOX
Poupětova 1, Praha 7
Ukázat na mapě

Widget CTA

Bitcoin, NFT, blockchain, kryptoměny, chytré kontrakty – nový technologický trend narušuje zažité rámce a fungování věcí. Staví nás před nové otázky a nutí nás přeformulovat řešení starých problémů. Blockchain není zázračný lék na všechny neduhy světa, v první řadě je to specifický typ distribuovaného databázového řešení. V druhé řadě je to narativní systém, který může otevírat naše myšlení směrem k budoucnosti. Bude tato čistě technologická? Jakou roli zde bude sehrávat člověk a jeho představivost? Jakým způsobem budeme spravovat naše digitální identity? Jak budeme řídit vzájemnou spolupráci lidí a strojů? 

Jakým způsobem reagují na tuto situaci současní umělci a designéři? A jak můžeme o této technologii spekulovat jako uživatelé? V rámci workshopu se zaměříme nikoli na technologické aspekty blockchainu, ale ty narativní. Budeme uvažovat o důsledcích technologického determinismu a prostřednictvím designové fikce se pokusíme kriticky uvažovat o možných scénářích vzdálené, technologicky saturované budoucnosti.

Michal Kučerák – kurátor a lektor pracující pro Centrum současného umění DOX a TBA21–Academy; doktorand na Fakultě výtvarných umění VUT v Brně. Je autorem projektu #DATAMAZE, konceptu rozšířené výstavy, která byla zahájena v roce 2018 s cílem posilovat digitální a datovou gramotnost prostřednictvím současných uměleckých projektů v galerijním prostředí. Spoluzaložil festival sociálně angažovaného designu a umění Uroboros. Ve své praxi se zaměřuje na zprostředkování umění a kritickou uměleckou a designovou praxi jako médium pro vzdělávací projekty. Ve svém doktorském výzkumu se věnuje otázkám spojených s aplikací technologie blockchainu v kontextu současného umění.

Workshop byl podpořen výzkumným grantem FAVU VUT v Brně.