PARADOX: Nadějné vyhlídky

21. 4. 2022, 18:00

Ať máte jasno, než vás rozptýlíme

Kolik stojí lístek? základní 120 Kč | studenti, senioři 90 Kč | zvýhodněné vstupné na výstavu a program: základní 210 Kč | studenti, senioři 150 Kč (platí v den konání akce od 17 hodin)

A co členové Klubu přátel? Vstup zdarma

Kde? Zapojit se do diskuze můžete přímo na místě v DOXu, debatu budeme zároveň streamovat živě na našem Youtube a Facebooku 

Centrum současného umění DOX
Poupětova 1, Praha 7
Ukázat na mapě

Diskuze je součástí doprovodného programu k výstavě Nadějné vyhlídky.

Dětství je symbolem nespoutané energie a kreativity. Dítě poznává svět, impulzivně se ho dotýká, snaží se zakusit vše, co je po ruce. Idea dětství je ale často idealizovaná. Jaká je skutečnost? Jak probíhá vývoj nejmladších členů naší planetární civilizace pod vlivem digitálních technologií? Stimulují současné technologie jejich imaginaci, nebo jim spíše kradou fantazii? Víte, na jaká videa se dívají, jaký obsah sledují? A kdo je pro ně vybírá?

Vítejte v roce 2022, v roce, kdy světu vládnou digitální platformy a algoritmy. Ve světě, kdy se politika a společenské vztahy odvíjejí od procesů odehrávajících se na úrovni křemíkových čipů. Zdánlivě jednoduché řešení binárního systému spravuje a řídí naše rozhodování, návyky, závislosti a chtíče. Člověk je tvor svobodný, společnost 21. století seskupení demokratické, ale jaká je situace pod pokličkou? Co tato nová platformová realita, zprostředkovaná skrze obrazovky a dotykové panely, dělá s dětmi? Můžou jim počítačové hry pomoct, aby se rychleji a lépe naučily nové věci, nebo u nich spíše vyvolávají návykové mechanismy, které mohou vést až k závislosti? Škodí dětem sociální sítě? Kolik času mají rodiče na děti a kolik času mají děti na své telefony? Stala se někde chyba? Jak jsou na tom jejich vyhlídky? A co ty naše?

Hosté diskuze:

Kateřina Lukavská – psycholožka zabývající se prevencí digitálních závislostí, konkrétně problematikou nadměrného a problematického používání digitálních her (Univerzita Karlova, Slow Tech Institute)

Martina Paulenová – studentka oboru mediálních studií, která se v rámci svého výzkumu věnovala problematice memů a jejich vztahu k algoritmům (Masarykova Univerzita)

Tomáš Sýkora – designér výukových her a multimediálních učebních materiálů (TechSophia)

Moderátorem diskuze bude Petr Koubský, redaktor Deníku N pro vědu a technologie.

Partner akce

PARADOX je označení pro sérii debat organizovaných Centrem DOX, které se zaměřují na oblast, kde se překrývá umění, vzdělávání, digitální technologie a výzvy, kterým čelí současná společnost. Vzniká jako součást dlouhodobého projektu #Datamaze, který je podporován nadačním fondem Abakus.