Srdeční záležitosti: Denemarková, Bellová, Šteger

16. 9. 2023, 13:30

Ať máte jasno, než vás rozptýlíme
 

Kolik stojí vstupenka? Základní vstupné 150 Kč | snížené vstupné 100 Kč | 30 % sleva pro členy DOX Klubu 

Jakým jazykem? česky

Akce se koná v rámci festivalu FALL.

Vzducholoď Gulliver
Poupětova 1, Praha 7
Ukázat na mapě

Všichni máme své oblíbené příběhy. Dokonce i sami spisovatelé a spisovatelky mají své oblíbené spisovatele a spisovatelky. A své literární srdeční záležitosti. V rámci tohoto programu se o ně podělí. Chcete vědět, co baví číst Biancu Bellovou, Radku Denemarkovou a Aleše Štegera? Každý z hostů čte krátkou povídku nebo text (15 min) a vy máte šanci poslouchat a ptát se…

Radka Denemarková je spisovatelka, scénáristka a překladatelka z němčiny. Patří k nejpřekládanějším současným českým autorkám. Získala čtyři ceny Magnesia Litera; za prózu (Peníze od Hitlera, 2007), publicistiku (Smrt, nebudeš se báti aneb Příběh Petra Lébla, 2009) a za nejlepší překlad (Rozhoupaný dech, 2011). Čtvrtou cenu Magnesia Litera získala v roce 2019 za román Hodiny z olova inspirovaný jejími pobyty v Číně. Kniha byla oceněna i Literární cenou Štýrska (2022) a Cenou za literaturu a překlad Brücke Berlin (2022)

Bianca Bellová je autorkou románů Sentimentální román (2009), Mrtvý muž (2011) a Celý den se nic nestane (2013). Za román Jezero (2016) získala cenu Magnesia Litera v kategorii Kniha roku, Cenu Evropské unie za literaturu a v roce 2023 za anglický překlad knihy i prestižní literární cenu EBRD Literature Prize. V roce 2019 jí vyšel román Mona, za který obdržela cenu Česká kniha. V roce 2021 vydala povídkovou sbírku Tyhle fragmenty a o rok později román Ostrov. 

Aleš Šteger je básník a prozaik ze slovinské Lublaně. Jeho tvorba zasahuje do různých uměleckých oblastí, spolupracuje se skladateli, hudebníky, výtvarnými umělci a filmaři. Štegerovy knihy básní a románů byly přeloženy do více než 20 jazyků.

Aleš je programovým ředitelem Beletrina Academic Press, které před 25 lety spolufinancoval. Inicioval a vedl celoevropské umělecké projekty, zejména Versopolis – evropskou platformu pro začínající básníky a mezinárodní festivaly poezie.

Jeho kniha The Book of Things získala mimo jiných cen a vyznamenání dvě hlavní americká překladatelská ocenění (cena BTBA a AATSEL). V roce 2016 mu Bavorská akademie výtvarných umění udělila Mezinárodní cenu Bieneka za poezii. V roce 2022 získal jeho román Neverend Mezinárodní Spycherovu cenu za literaturu ve švýcarském Leuku a umístil se na prvním místě v prestižním SWR Bestenliste.

Získal titul Chevalier des Artes et Lettres a je členem Berlínské akademie umění a Německé akademie pro jazyk a literaturu.

Jeho nejnovější knihou vydanou v angličtině je Burning Tongues, New and Selected Poems (Bloodaxe, 2022). Mezi jeho další knihy vydané ve slovinštině patří: Knjiga reči (básně, 2005), Svet je vmes (básně, 2022), Neverend (román, 2017), Na kraji zapisano (experimentální psaní, 2023), Kurent (román pro mladé dospělé, 2015).

Generální partner festivalu FALL

Partneři festivalu FALL