Ať máte jasno, než vás rozptýlíme
Vstupné: zdarma (Prosíme zarezervujte si své místo prostřednictvím formuláře níže).
Jazyk: čeština, angličtina
Akce se koná v rámci festivalu FALL.
Sál DOX+
Poupětova 3, Praha 7
Ukázat na mapě
V dnešní „klikací“ kultuře e-mailů, tweetů a obrovského množství informací a zpráv v online prostoru se rychle zkracuje naše pozornost a oslabuje schopnost soustředěného čtení. Slovo „sdílet“ znamená většinou jedno kliknutí na sociálních sítích, pod slovem „stories“ si mnozí představí už jen vizuální instagramovou zkratku. Obětujeme pomalu, postupně a ochotně naši literární kulturu? K čemu vůbec je literatura v digitální době? Proč jsou příběhy důležité? A jak nám můžou pomoci najít k sobě cestu? Rozhovor spisovatelky Bianky Bellové s profesorkou Maryanne Wolf, která se připojí online a diskuze hostů.
Hosté:
Bianca Bellová
Maryanne Wolf (online)
Dita Malečková
Morten Kringelbach
Moderuje: Petr Vizina
Bianca Bellová je autorkou románů Sentimentální román (2009), Mrtvý muž (2011) a Celý den se nic nestane (2013). Za román Jezero (2016) získala cenu Magnesia Litera v kategorii Kniha roku, Cenu Evropské unie za literaturu a v roce 2023 za anglický překlad knihy i prestižní literární cenu EBRD Literature Prize. V roce 2019 jí vyšel román Mona, za který obdržela cenu Česká kniha. V roce 2021 vydala povídkovou sbírku Tyhle fragmenty a o rok později román Ostrov.
Maryanne Wolf je profesorka expertka, lektorka a obhájkyně čtenářské gramotnosti. Působí na UCLA Graduate School of Education and Information Studies v Los Angeles. Je autorkou knih Proust and the Squid (Proust a oliheň, 2007), Tales of Literacy for the 21st Century (Příběhy čtenářské gramotnosti pro 21. století, 2016) a Reader, Come Home: The Reading Brain in a Digital World (2018), česky vyšlo jako Čtenáři, vrať se: Mozek a čtení v digitálním světě (Host, 2018).
Dita Malečková je odbornice na nové technologie. Na Studiích nových médií FF UK, CAS FAMU či Prague College přednášela o současné filosofii, vizuální kultuře, umění a nových médiích. Od roku 2019 spolupracuje s Janem Tylem na projektech využívajících neuronové sítě (viz projekty Digitální filosof (vítěz kategorie Nápad roku, AI Awards 2019), či Digitální spisovatel, který byl zpracován jako série pro Český rozhlas v roce 2020.
Morten Kringelbach je profesorem neurověd na University of Oxford ve Velké Británii a Aarhus University v Dánsku. Je ředitelem Centra pro eudaimonii a rozvoj a členem správní rady Muzea empatie. Jeho výzkum definoval některé evoluční principy, které nám umožňují přežít a prosperovat, a které závisí na intaktních systémech lidského mozku souvisejících s emocemi, potěšením a eudaimonií.
Generální partner festivalu FALL