Nejen dětství je plné otázek

Pro koho? Pro děti a dospělé ve věku 9–99 let

Na jak dlouho? 30–⁠60 min

Co k tomu potřebuji? Tužky, pastelky, fixy, vodovky, nůžky, lepidlo, různé noviny a časopisy

Každá společnost je celistvým organismem. Dostaví-li se však nějaká krize, organismus strádá a první vážné problémy začnou mít jeho nejslabší články – ve společnosti jde o různé menšiny, skupiny slabších, starších a další. A právě takoví outsideři zajímají už desítky let umělce Krzysztofa Wodiczka. Možná i proto, že on sám byl po emigraci z Polska do Kanady v roce 1977 v cizím světě. 

Ve své tvorbě kombinuje pan Wodiczko umění a technologie a vytváří projekty, které by se daly nazvat jako „sociální design“ – dává hlas obětem, opuštěným a často vytváří takové předměty, které mohou skutečným lidem skutečně pomoci. Takový hezký příklad může být třeba Vozík pro bezdomovce. Člověk bez domova se v něm může vyspat, umýt, schovat si pár svých tašek se vším, co má, a pak se přesunout zase jinam. Byl to jen jeden z mnoha nápadů a návrhů, které ukázal Krzysztof Wodiczko na výstavě OUT/INSIDE(RS) v roce 2013 v DOXu.

Zkus si něco podobného – základem je vcítit se do situace ohroženého člověka, umět si představit, co všechno ho ohrožuje a s čím potřebuje pomoci. Umění pomoci je možné se naučit a jak víme z bajek a pohádek, potřebuje ho každý i ten nejsilnější organismus.

Nepřestávejte tvořit