Nejen dětství je plné otázek

Pro koho? Pro děti a dospělé ve věku 9–99 let

Na jak dlouho? 30–⁠60 min

Co k tomu potřebuji? Tužky, pastelky, fixy, vodovky, nůžky, lepidlo, různé noviny a časopisy, poštovní známka

Lidé se často nemohou vidět tak často, jak by si přáli; bylo to tak odjakživa. Někdy kvůli jiným lidem, někdy kvůli času, penězům, zákazům a hranicím, vzdálenostem. A právě velká dálka (celý oceán) motivovala dvě umělkyně, aby si posílaly pohledy a dopisy z Londýna do New Yorku, z New Yorku do Londýna. Nebyly to ale obyčejně psané zprávy, jak je byli zvyklí psát ještě naši rodiče, prarodiče a praprarodiče včetně prapraprarodičů. Georgia Lupi a Stefanie Posavec si posílaly různá data. Ani ne tak datumy (ty také), ale nejrůznější informace o sobě a svém okolí, životě. 

Podívej se sem – je tu spoustu fotek jejich pošty a vtipná vysvětlující videa. Pokud si stáhneš pracovní list níže a zkusíš si něco podobného, bude to ta nejlepší inspirace pro vlastní znázornění dat. Určitě znáš různé mapy a grafy, ale způsobů je mnohem víc. A je to skvělý výtvarný úkol, ale i trénink orientace a organizace.

Daty a tím, že jich je stále víc a víc a VÍC, se zabývala ze všech stran výstava Big Bang Data v Centru DOX v roce 2017. Mohlo by se zdát, že se data netýkají třeba člověka bez chytrého telefonu, ale není to tak – data jsou všude kolem nás, vytváříme je, i když je třeba nevidíme, nebo jim nerozumíme. Obsahují je stopy, slova, zbytky jídla, odpadky, ztracené hračky, fotky, čísla, účty. Takže třeba pro stopaře obsahuje stopa různá data a informace to tom, kdo tudy šel, kdy, kam, jak byl těžký, rychlý atd. Taková data můžou být pěkně cenná a drahá. A teď běž a stopuj svůj den (namísto návštěvy DOXu, jak ti radí pracovní list). Musíš jen přijít na to, jak stopy (data) zaznamenat a komu je poslat.

Nepřestávejte tvořit