Vzdělávání bez limitů, program se začátkem a koncem
Pro koho? Pro studenty 2. stupně ZŠ a SŠ (vhodný doplněk výuky mediální výchovy, OV/ZSV, ČJ)
Jak dlouho trvá? 120 min
Jak? Program vám připravíme naživo přímo v DOXu, nebo připravíme online verzi. (V online variantě počítač připojený na internet s mikrofonem a kamerou.)
Kolik stojí pro školní skupinu? 100 Kč/osoba při skupině od 10 do 25 osob | pedagogický doprovod zdarma
Jak a kdy objednat? Rezervace a další informace na skoly@dox.cz nebo na 295 568 104 | program je ideální objednat alespoň 2 týdny před požadovaným termínem
Storno? Zrušení objednaného programu nejpozději jeden pracovní den předem, jinak účtujeme storno poplatek 500 Kč
Centrum současného umění DOX
Poupětova 1, Praha 7
Ukázat na mapě
Co to znamená, když řekneme, že internet je virtuální? Řekli byste, že je internet spíše hmotný nebo nehmotný? Z čeho je tvořen? Jsou to pouze neviditelná virtuální „oblaka“ (podle označení „cloud“ pro služby a zdroje poskytované na dálku), ve kterých máme uložené veškeré naše fotografie, historii vyhledávání a zálohu naší komunikace?
Internet se pro nás stal místem, kde trávíme velkou část svého času. Stal se tržištěm, kde nakupujeme; fórem, kde se společně bavíme; náměstím, kde se potkáváme a seznamujeme. Digitální zařízení, díky kterým vstupujeme do této nekonečné virtuální sítě, již dávno nejsou pouze černou skříňkou (black box), které nerozumíme – nevíme, co děje uvnitř – ale stala se pro nás spíše "černým univerzem". My nejenom nevíme, jak fungují uvnitř, co přesně se odehrává v zařízeních, která nám přináší všechny výhody současnosti – instantní komunikaci, dostupnost informací, vyhledávání, okamžité sdílení – ale my taky vůbec nevíme, co se děje na jejich povrchu. Nerozumíme tomu, jak tato zařízení vznikají, ani jak zanikají. Nedokážeme si představit, jak probíhá proces jejich výroby, která začíná těžbou materiálů pro výrobu součástek. Nevíme ani to, co se děje se zařízením, které nám přestalo sloužit. Vidíme pouze malou část celého tohoto komplexního světa – vidíme pouze „interface“, rozhraní, kterým vstupujeme do světa virtuálního. Díváme se do displeje a díky aplikacím nebo prohlížečům surfujeme a necháváme se unášet na vlnách internetu.
Cílem programu Moje stopa je uvažovat o vlastní, individuální stopě v rámci počítačových sítí, které využíváme a kterým se připojujeme. Zaměříme se tedy na zařízení, které internet tvoří a které nám umožňují surfovat a využívat jeho kapacity. Program zakončíme workshopem, jehož cílem bude zmapovat zařízení, která aktivně využíváme, když se připojujeme k internetu. Dále se zamyslíme nad tím, jaké jiné možnosti připojení a propojení máme, a budeme spekulovat o tom, jak by mohl vypadat internet a zařízení v budoucnosti.
Téma: elektronický odpad, vzácné zeminy, digitální zařízení, ekologieeslo, bezpečnost, hacker, digitální identita
Vzdělávací program je součástí projektu #DATAMAZE
Partner projektu