Škola v DOXu / DOX ve škole 2019

28. 11. 2019, 14:00

Vzdělávání bez limitů, letní škola se začátkem a koncem

Kdy? 28. listopadu od 14 do 19 hodin

Pro koho? Pro učitele předmětů mediální výchova, občanská výchova / základy společenských věd, výtvarná výchova, dějepis, český jazyk, zeměpis, příp. VŠ studentům (blízkých) oborů.

Kolik stojí? Zdarma, rezervace místa je potřeba.

Více informací o projektu:
Jiří Raiterman
jiri@dox.cz
+420 295 568 104

Centrum současného umění  DOX
Poupětova 1, Praha 7
Ukázat na mapě

Workshop pro pedagogy 2. stupně ZŠ a SŠ k výstavě O létání a jiných snech a projektu #DATAMAZE – Datové bludiště 

V rámci projektu Škola v DOXu / DOX ve škole nabízíme školám a pedagogům metodiku využití galerijních animačních programů ve výuce. Tentokrát se workshop zaměřuje na téma svobody a výběru. Cílem programu DJ Kurátor je poukazovat na důležitost výběru a volby na pozadí výstavy, která nám ukazuje, jak se můžeme vyrovnat se svou situací ve světě velice specifickým a hravým způsobem. Program Moje stopa nás inspiruje k uvažování o vlastní, individuální stopě v rámci počítačových sítí, které využíváme a kterými se připojujeme.

PROGRAM:
13:30 – 14h
Registrace účastníků

14:00 - 15:45
DJ Kurátor
Vzdělávací program k výstavě Petra Síse O létání a jiných snech

Vzdělávací program DJ Kurátor si klade za cíl seznamovat žáky s rolí kurátora v provozu současného umění. Díky výstavě, která představí tvorbu ilustrátora Petra Síse, se vydáme do světa fantazie, snů a vzpomínek zachycených v knížkách. Svoboda zde bude hrát klíčovou roli - stane se pro nás vodítkem kurátorské práce. Na pozadí výstavy tak budeme společně uvažovat nejenom o tom, co dělá kurátora kurátorem, ale taky o tom, nakolik jsme jako lidé skutečně svobodní. Zamýšlet se nad vlastní svobodou totiž neznamená uvažovat pouze o tom co svoboda je, ale také o tom, co není. A právě kurátor je tou osobou v uměleckém provozu, která je zodpovědná za výběr - za to, co vystaví, nebo co nevystaví. 

15:45 - 16:15
Přestávka, občerstvení

16:15 - 18:15
#DATAMAZE: Moje stopa
Vzdělávací program k projektu #DATAMAZE – Datové bludiště

Co to znamená, když řekneme, že internet je virtuální? Řekli byste, že je internet spíše hmotný nebo nehmotný? Z čeho je tvořen? Jsou to pouze neviditelná virtuální "oblaka" (podle označení "cloud" pro služby a zdroje poskytované na dálku), ve kterých máme uložené veškeré naše fotografie, historii vyhledávání a zálohu naší komunikace? Cílem programu Moje stopa je uvažovat o vlastní, individuální stopě v rámci počítačových sítí, které využíváme a kterým se připojujeme. Zaměříme se tedy na zařízení, které internet tvoří a které nám umožňují surfovat a využívat jeho kapacity. Program zakončíme workshopem, jehož cílem bude zmapovat zařízení, která aktivně využíváme, když se připojujeme k internetu. Dále se zamyslíme nad tím, jaké jiné možnosti připojení a propojení máme, a budeme spekulovat o tom, jak by mohl vypadat internet a zařízení v budoucnosti.

18:15 - 18:30
Závěrečná reflexe

Partner projektu