Nejdům
a šťastná místa

Nejen dětství je plné otázek

Pro koho? Pro děti a dospělé ve věku 9–99 let

Na jak dlouho? 30–⁠60 min

Co k tomu potřebuji? Nůžky, lepidlo, tužky, pastelky, fixy, vodovky, různé noviny a časopisy

Pokud nás někdo nezavře do vězení, nebo do bytu (policie, nemoc, karanténa), navštívíme během dne různá místa. To, jak vypadají a jak se v nich i cítíme, odpovídá často tomu, čemu místa slouží – je to tak? Jak vypadá hřiště, školní třída a chodby? Jak se cítíme v malém obchůdku a jak v obrovském marketu? Ano, místa mají své funkce: hrát si, učit se, bát se, nebát se, uzdravit se a tak dále. A každý si také jinak bydlí a jinak si své nejlepší bydlení představuje – jedlík má velkou ledničku, běžec rád hned vyběhne a kutil se neobejde bez dílny. 

Jeden polský architekt, Jakub Szczęsny, si rád hraje a miluje výzvy, a tak když chodil ve Varšavě kolem metrové škvíry mezi dvěma vysokými domy a současně měl nabídku vymyslet byt pro spisovatel Etgara Kereta, obojí spojil a vznikl nejužší dům na světě – Keret House. Záběry z místa, kde má spisovatel klid na práci můžeš vidět třeba zde nebo zde a tady i jednu krátkou animaci.

Jakub Szczęsny (v češtině Jakub Šťastný) měl ale spoustu dalších dobrých nápadů - pro špinavou řeku Vistulu vymyslel fitness ostrov, který čistí vodu v řece energií cvičících. Anebo dům Podkova v lese postavil tak, aby se nemusel pokácet skoro žádný strom. Tyto a další jiná místa vystavil DOX v roce 2015 na výstavě Jakub Szczęsny: OPERATIONS. A ty si můžeš zkusit podobný úkol v pracovním listě k výstavě - hodně štěstí!

Nepřestávejte tvořit

Lék na všechno

Venku nastávají první uvolnění, jako když se trochu spustí rýma – ještě ne zdraví, ale změna vítaná. Při dlouhém čekání na vakcínu se však objevují i nové komplikace. Co všechno dovede člověk léčit lékem?