Loni v Marienbadu

7. 7. 2022, 21:30

Ať máte jasno, než vás rozptýlíme

Kde? Promítáme v letním kině Evergreen na terase DOX+

Kolik stojí vstupenka? 160 Kč | členové Klubu přátel DOX zdarma (prosíme o rezervaci místa)

Jak koupit vstupenku? Vstupenku je možné zakoupit online, v den projekce až do 19 hodin nebo od 20 hodin v pokladně Centra DOX (Poupětova 1).

Co když bude pršet? V případě nepříznivého počasí bude projekce zrušena. Peníze vám vrátíme, pokud promítání ještě nezačalo.

Terasa DOX+
Poupětova 3, Praha 7 – vchod DOX+ 
Ukázat na mapě

Widget CTA

Dnešní projekce letního kina se z důvodu deštivého počasí ruší.

V honosném barokním hotelu muž přichází na setkání se ženou, které jí přislíbil před rokem. Žena si však na slíbenou schůzku nevzpomíná a vytrvale ji popírá. Muž se tedy v labyrintu z mramoru a zlata snaží vdanou ženu přesvědčit o jejich setkání a znovu ji dobýt. V okázalém sídle, kde neexistuje čas ani prostor se odehrává mysteriózní surrealistické drama založené na hře s realitou, sny
a představami.

Slovo režiséra:

"Alain Robbe-Grillet vypracoval velmi detailní hudební strukturu. Je pravda, že jsem se jí nedržel. Chtěl jsem natočit film, v němž zní od začátku do konce varhany, kde vyvolávají čarovnou, hypnotickou moc, aniž by to mělo náboženský podtón. Této myšlenky jsem se držel. Mou první volbou byl Olivier Messiaen, poté jsem oslovil jednoho z jeho žáků, Francise Seyriga, který s ním a pod jeho vedením pracoval. Občas jsem ho vyzýval k opuštění tonality. Kompozice stojící zcela mimo tonalitu mi nepřišly vhodné k vyjádření dramatického průběhu, v nějž dodnes věřím. Pokud se v mých filmech děje nevyprávěly chronologicky, nebylo to naschvál, ale protože jsem věřil, že divák tak dospěje k silnější emoci. Moje idea nebyla, že dramatický vývoj neexistuje a že vše je zpochybněno."

Filmové zpracování:
Francie, Itálie, 1961, 94 min
Režie: Alain Resnais
drama / mysteriózní / romantický
Film uvádíme v původním znění s českými titulky
 

Pokračujte v objevování

KAFKAesque

Výstava KAFKAesque se zaměřuje na reflexi Kafkova díla a poetiky v současném výtvarném umění. Nenabízí historický pohled na jeho tvorbu, ale pohled, který odráží naši současnou situaci se všemi jejími složitostmi a nejasnostmi.


Kamila Ženatá: Všechno jako na počátku světa

Výstava představí velkoformátová abstraktní plátna české umělkyně Kamily Ženaté, která vytvořila v průběhu posledních let. Neměnnou konstantou její tvorby je neustálé hledání, touha po poznání, snaha přiblížit se tajemství lidské existence a porozumět uspořádání světa.


Edice současné poezie Cesty

Výstava Edice současné poezie Cesty představuje další mimořádnou ediční řadu zpracovanou knižně jako pátý svazek edice BOOKS zaměřené na českou typografii, kterou vydává Archiv výtvarného umění.


Pavel Forman: TransForman

Výstava představí tři desítky nejnovějších prací malíře Pavla Formana. Samotný název výstavy lze chápat jako slovní hříčku, která odkazuje k autorovu jménu a současně k jeho oblíbeným formám a přístupům, které jsou v jistém smyslu „trans“, tzn. metamorfující, přechodné nebo mutující.


Balbína Králová: \ýmzpředběh

Výstava časového objektu Balbíny Králové, kterou tvoří jednotlivé porce čaje, zalité, vypité, usušené a sešité v nekončícího hada. Dílo je vystaveno v Archivu výtvarného umění.


FUK RODINÁM: Festivalový rodinný den

Odpoledne plné aktivit pro rodiny s dětmi v rámci Festivalu umění a kreativity ve vzdělávání. Minifestival, na kterém se setká několik různých organizací a přístupů v kreativním učení. Příležitost zažít dohromady knihy, zvuky, nový cirkus, divadlo, film, výtvarné umění a další.


FUK ODBORNÍKŮM: Kreativita jako pilíř vzdělávání / Dobrá praxe z Walesu

Jak lze systémově uchopit kreativní učení, jako nástroj pro dosažení cílů vzdělávacích strategií? Proč kreativita nerovná se umělecká výchova? Program v rámci Festivalu umění a kreativity ve vzdělávání se zahraničními hosty z Arts Council of Wales a Waleské vlády.


Výstavou Všechno jako na počátku světa s umělkyní Kamilou Ženatou

Výstava Kamily Ženaté Všechno jako na počátku světa představuje velkoformátová abstraktní plátna, která vznikla v průběhu posledních let. Prozkoumejte díla na komentované prohlídce po boku samotné Kamily Ženaté a ponořte se hlouběji.


(S)tisk doby

Kulatý stůl předních žurnalistů a témata z domova i ze světa, která rezonovala v poslední době. Diskuzi sledujte živě na našem Facebooku.


Vernisáž výstavy Úhel pohledu: Identita

Zahájení vzdělávací výstavy Úhle pohledu: Identita v rámci Festivalu umění a kreativity ve vzdělávání. Přivítejte nový prostor, který propojuje formát výstavy a učebny, zaměřený na téma lidské identity.


BABYDOX: TransForman

Rodinná dílna BABYDOX pro děti od 1,5 roku do 4 let se bude zabývat změnou, proměnou či pohybem. Budeme společně hledat různé podoby obrazů a vytvářet metamorfózy zvířat a lidí.



Úhel pohledu: Identita

Pokračování dlouhodobého projektu Úhel pohledu, který propojuje formát výstavy a učebny, se soustředí na téma lidské identity. Kdo jsem? Kým jsem? Do středu zájmu se dostává podoba člověka; jeho tělo, oděv, chování. Identita člověka a různé úhly pohledu na ni.


Český hrdina

Premiéra pohybové satiry Český hrdina divadelního souboru Farma v jeskyni, která se zaměřuje na současné a palčivé téma dezinformací a politického marketingu. Pohyb, slovo, živá hudba, dynamika, energie, nadsázka. To všechno v sále DOX+.




Hra na hraně

Pavel Forman ve své tvrobě míchá, mixuje, proměňuje, transformuje. A něco podobného si na rodinné dílně k výstavě TransForman zkusíme i my – budeme remixovat obrazy, obrázky a hrát si s nimi tak, aby byly taky tak akorát na hraně.


Franz Kafka a současní umělci: Mat Collishaw

Jak inspiruje literatura umělce Mata Collishawa k vlastní tvorbě? Jak se jazyk a text dostává do jeho tvorby a které jiné umělecké žánry jej baví propojovat? Na palubě vzducholodi Gulliver bude s britským umělcem diskutovat kurátor výstavy KAFKAesque Otto M. Urban.


BABYDOX: Pohyb

Rodinná dílna BABYDOX pro děti od 1,5 roku do 4 let se zaměříme na tanec a pohyb. Přijďte společně s dětmi prozkoumat možnosti pohybu po naší galerii.



Český hrdina

Pohybová satira Český hrdina divadelního souboru Farma v jeskyni, která se zaměřuje na současné a palčivé téma dezinformací a politického marketingu. Pohyb, slovo, živá hudba, dynamika, energie, nadsázka. To všechno v sále DOX+.



Franz Kafka a současní umělci: Jan van Oost & Alexander Tinei

Jak inspiruje literatura současné umělce k vlastní tvorbě? Jak se jazyk a text dostává do jejich tvorby a které jiné umělecké žánry jej baví propojovat? Na palubě vzducholodi Gulliver budou diskutovat vystavující umělci Jan van Oost a Alexander Tinei s kurátorem výstavy KAFKAesque Otto M. Urban.


Vzpomínka

Když se díváme na hvězdné nebe, vidíme nejen cosi neuvěřitelné vzdáleného, ale i dávného. Z různých míst a časů k nám přicházejí i vzpomínky. Rodinná dílna k obrazům Kamily Ženaté bude plná inspirace, jak zachytit vzdálené a dávné. Dílna se uskuteční v rámci festivalu Máme otevřeno.


Derniéra: Pan Pros

Poslední repríza experimentální činohry Pan Pros s podtitulem Slova, která mi nepatří dnes už kultovního režiséra Jana Nebeského. Fantastický dramatik Samuel Beckett a oceňovaní herci David Prachař a Lucie Trmíková. Nezmeškejte naposledy!



Spisovatel a současná Evropa

Jak vnímají současní spisovatelé svou pozici v Evropě přetvářené rostoucím vlivem populistů a ohrožované ruskou imperiální válkou na Ukrajině? A jak a o čem psát v době, kdy se u čtenářů snižuje schopnost soustředění na delší texty a prodeje knih pomalu klesají?


BABYDOX: Emoce

Rodinná dílna BABYDOX pro děti od 1,5 roku do 4 let se tentokrát zaměří nejen na to, co v nás zanechává umění a jaké v nás vzbuzuje emoce, ale zároveň se pokusíme vzešlé emoce kreativně zpracovat.



Obrazy mysli a obrazy tvoření

Přednáška prof. Jiřího Horáčka inspirovaná obrazy Kamily Ženatá ve výstavě Všechno jako na počátku světa, která se zaměří na otázku, kde v naší mysli vznikají obrazy, jaká je jejich podstata a zda, či do jaké míry, korespondují s podstatou okolní reality.


Klangforum Wien I.

První večer festivalu Prague Offspring zahájí koncertem v sále DOX+ rezidenční soubor festivalu Klangforum Wien. Členové Klangfora Wien si fascinující virtuozitou, tónovou kulturou i naprostou oddaností nejnáročnější soudobé hudbě získali festivalové publikum.


Klangforum Wien II.

Druhý večer Prague Offspring přinese premiéru pěti nových děl českých a slovenských skladatelů a skladatelek napsaných pro Klangforum Wien, připomene finskou skladatelku Kaiju Saariaho a vyvrcholí českou premiérou oslnivé skladby Nether rezidenční autorky Rebeccy Saunders.


Kresby Franze Kafky

Významný kafkovský badatel Andreas Kilcher představí kresby Franze Kafky objevené v roce 2019 v kontextu Kafkovy biografie a dějin umění i jeho literární tvorby a svou působivou knihu, která byla do dnešního dne přeložena do deseti jazyků.


Český hrdina

Pohybová satira Český hrdina divadelního souboru Farma v jeskyni, která se zaměřuje na současné a palčivé téma dezinformací a politického marketingu. Pohyb, slovo, živá hudba, dynamika, energie, nadsázka. To všechno v sále DOX+.



Commander

Jeden večer, dvě díla. Jedno téma, dva světy. Pohybové divadlo s živou hudbou a film s dětskými herci souboru Farma v jeskyni. On-line radikalizace dětí vs. nedospělé chování společnosti. Nevšední vhled do digitální temnoty, o které většina z nás nemá a možná ani nechce mít tušení.



Thin Skin

Vystoupení etablované cirkusové akrobatky Elišky Brtnické se vyznačují postupy, které jsou běžné spíš v současném zahraničním cirkuse, než na domácí scéně. Hypnotizující inscenace Thin Skin na rozhraní pohybové instalace a současného cirkusu.



Thin Skin

Vystoupení etablované cirkusové akrobatky Elišky Brtnické se vyznačují postupy, které jsou běžné spíš v současném zahraničním cirkuse, než na domácí scéně. Hypnotizující inscenace Thin Skin na rozhraní pohybové instalace a současného cirkusu.



Commander

Jeden večer, dvě díla. Jedno téma, dva světy. Pohybové divadlo s živou hudbou a film s dětskými herci souboru Farma v jeskyni. On-line radikalizace dětí vs. nedospělé chování společnosti. Nevšední vhled do digitální temnoty, o které většina z nás nemá a možná ani nechce mít tušení.



Je tohle konec?
Ne, to je začátek.