Otevřeni jsme všemu,
v tuto dobu i vám

pondělí:
Zavřeno
úterý:
Zavřeno
středa:
12.00 – 18.00
čtvrtek:
12.00 – 18.00
pátek:
12.00 – 18.00
sobota:
12.00 – 18.00
neděle:
12.00 – 18.00

Centrum současného umění  DOX
Poupětova 1, Praha 7
Ukázat na mapě

Tata Bojs představují v Centru DOX 30 let své existence. Výstava jedinečným způsobem propojuje tvorbu této známé české hudební skupiny s neméně významnou rovinou vizuální. Tu představuje především dílo jednoho ze zakladatelů skupiny vizuálního umělce Milana Caise, který také stojí za konceptem výstavy. Projekt, který by v takovém rozsahu propojoval hudební a výtvarný žánr, přitom nemá v českém kontextu obdoby.

Fungování skupiny od jejího vzniku na konci 80. let až po současnost je v rámci výstavy rekonstruováno jazykem současného vizuálního umění. Základní myšlenka celé expozice je nahlížení minulosti optikou současnosti. Výstava je rozdělena do deseti kapitol, které vždy reflektují určité časové období. Minulé okamžiky jsou vtělené do nově vytvořených soch, multimediálních objektů a instalací. Autorem většiny z nich je právě Milan Cais, který některá díla vytvořil speciálně pro výstavu v DOXu. 

Každému z devíti alb, které skupina vydala v letech 1988–2018 je věnován samostatný prostor. Vystavená díla vždy představují symbolický průnik základní myšlenky alba, jeho vizuálního konceptu a okolnosti vzniku. Autentickou atmosféru jednotlivých etap tvorby Tata Bojs výstavě dodávají dobové materiály – fotografie, obaly alb či záznamy z koncertů – i pečlivě provedené rekonstrukce prostor a prostředí, ve kterých hudebníci tvořili. Zajímavým zpestřením pro návštěvníky bude vstup do virtuální reality. Tam budou v odlišných prostředích a časových pásmech moci být přítomni živému provedení jedné písně ve čtyřech různých etapách hudebního zrání kapely. Co není možné v realitě naší, je možné v té virtuální.

V Čechách zná skupinu Tata Bojs snad každý: na konci 80. let začínali jako školáci z Hanspaulky, kteří nešetřili originalitou a humorem a velmi rychle si získali oblibu u širokého publika. V roce 2000 podepsali smlouvu u společnosti Warner Music a dnes vydávají pod hlavičkou legendarní české značky Supraphon. Během své existence získali devětkrát cenu APH  Anděl a řadu dalších ocenění včetně zlatých desek za prodej alb Ležatá osmička a A/B. Hudební tvorba Tata Bojs je úzce propojená s dalšími uměleckými žánry: výtvarným – především v tvorbě Milana Caise, ale také s baletem, literaturou a filmem. Ty se skupina postupně pokusí představit i v rámci doprovodného programu k výstavě. 

Koncept výstavy: MgA. Milan Cais

Pokračujte v objevování

ART*VR: V F C

V F C je celovečerní filmový zážitek obohacený o biologickou zpětnou vazbu. Uznávaná inuitská zpěvačka Elisapie Isaac debutuje na plátně jako neurovědkyně, která hledá útočiště před všudypřítomnou hudbou poté, co si rozvinula vzácnou formu melofobie (strach z hudby).



(S)tisk doby

Kulatý stůl předních žurnalistů a témata z domova i ze světa, která rezonovala v poslední době. Diskuzi sledujte živě na našem Facebooku.


BABYDOX: Barvy, světlo, tma

Rodinná dílna BABYDOX pro děti od 1,5 roku do 4 let se zaměří na fotografii, která může být součástí hry a že i ti nejmenší z nás mohou pomocí hry tvořit. Přijďte se přesvědčit na vlastní kůži!



Jedenáct zrcadel

Umění má tolik podob, kolik je umělců, násobeno tím, kolik je diváků. Čeká vás jedenáct děl z aktuálních výstav a odpolední výtvarná, tvůrčí, ale i pátrací, až detektivní hra pro děti a celou rodinu se zkušenou lektorkou Kateřinou Suškovou, která v DOXu lektoruje krásných 11 let.


Výstavou Infamous Beauty s kurátorem

Tvorba amerického fotografa Andrese Serrana přináší silné emoce, kontrasty i odhalování polopravd. Ve svém díle se zabývá společenským otázkami, sexualitou, rasovou nesnášenlivostí a temnými aspekty lidského bytí. Výstavou Infamous Beauty vás provede kurátor Otto M. Urban.


Politika jako divadlo: Jak politici „hrají“ na naše emoce?

Je politika „jen divadlo“? Jak se vztah mezi politiky a voliči podobá vztahu mezi herci a jejich diváky? Jak funguje politická „show“? A proč nás tolik baví? Přesahy mezi divadlem a politikou budou zkoumat hosté Otto Eibl, Ivana Svobodová a Eva Dvořáková.


BABYDOX: Vzducholodí do fantazie

Rodinná dílna BABYDOX pro děti od 1,5 roku do 4 let se zaměří na fotografii, která může být součástí hry a že i ti nejmenší z nás mohou pomocí hry tvořit. Přijďte se přesvědčit na vlastní kůži!



ART*VR: Dimenze empatie

Kurátorský výběr deseti VR projektů reflektujících aktuální společenská a lidskoprávní témata jako duševní zdraví, práva etnických a sexuálních menšin, environmentální smutek, obraz těla, (de)kolonialismus, práva žen nebo sexuální obtěžování.


Egypt: sonda archivem

Fotografický archiv Českého egyptologického ústavu vznikl během prvních archeologických expedic do Abúsíru a Núbie v 60. letech 20. století a rychle se rozrostl díky přechodu k digitální fotografii. Výstava fotografií představuje bohatý vizuální materiál a dokumentaci práce českých archeologů.


It Is a Painful Thing to Be Alone: We Are But One

Výstava představí výtvarnou tvorbu britského umělce, hudebníka, okultisty a zvukového mága Genesise Breyera P-Orridge, který se se svou manželkou Lady Jaye Breyer rozhodli změnit koncept vlastní identity, genderu a fyzického těla.


Za slovy

Obraz a slovo. Umění a literatura. Mají svá vlastní území, své vlastní mapy a kartografie. Výstava Za slovy zkoumá způsob, jímž literární kultura nachází odezvu v dílech současných vizuálních umělců.


Beata Hlavenková & Kristina Barta

V sále DOX+ uvede SOČR dvojkoncert zpěvačky a pianistky Beaty Hlavenkové a jazzové klavíristky Kristiny Barta. V premiéře zazní nové skladby, ale i hudba inspirovaná poezií.


Eldar Djangirov Trio

Sál DOX+ rozezní talentovaná osobnost současné jazzové hudby, Eldar Djangirov. Představí svůj dynamický počin pro jazzové trio.


Infamous Beauty

Průřez tvorbou amerického umělce a fotografa Andrese Serrana od 80. let po současnost představující více než 120 děl. Výstava odhalí ve dvou samostatných částech překvapivý a silný dialog aktuálních fotografií se staršími pracemi.


Úhel pohledu

Svět je místo, které vzniká a existuje z velké části v našich představách. Jak si představujeme místo pro umění? A jak by mělo vypadat to pro učení? Úhel pohledu je prostorem znejistění, ale i nové zkušenosti; prostorem, který ukazuje potenciál chybování, změny nastavení mysli, narušení stereotypů a omezení strachu.


Je tohle konec?
Ne, to je začátek.