Předchozí akce
Festival umění a kreativity ve vzdělávání
Jakým způsobem pomohla současná, v mnoha ohledech nepříznivá situace nastartovat změny ve vzdělávání? První ročník festivalu FUK nabízí rodičům, dětem, učitelům a veřejnosti celou řadu workshopů, debat, rodinných dílen, prezentací a dalších formátů.
SLEDUJEME! dění v Evropském parlamentu
Centrum DOX navázalo spolupráci s Kanceláří Evropského parlamentu v Česku a v rámci úterníku Sledujeme! vám přiblížíme dění ve Štrasburku a Bruselu a seznámíme vás s českými europoslanci – tentokrát s ekonomem Luďkem Niedermayerem. Vysíláme živě na našem FB.
SLEDUJEME! dění v Evropském parlamentu
Vývoj, nákup, dostupnost vakcíny proti onemocnění covid-19. Postup Evropské lékové agentury (EMA), připravenost na vakcinaci u nás i v dalších zemích EU. Tato témata probereme v online pořadu SLEDUJEME! dění v Evropském parlamentu s europoslankyní Kateřinou Konečnou (KSČM).
SLEDUJEME! dění v Evropském parlamentu
Centrum DOX navázalo spolupráci s Kanceláří Evropského parlamentu v Česku a v rámci úterníku Sledujeme! vám jednou měsíčně přiblížíme dění ve Štrasburku a Bruselu – 8. 12. s místopředsedkyní EP Ditou Charanzovou.
DOX live: Iben Nagel Rasmussen
Potkejte se s legendou světového divadla Iben Nagel Rasmussen v rozhovoru DOX live, živě na Facebooku DOXu, a přijměte pozvání na výjimečnou pětidenní pohybovou dílnu s Iben, která je určena nejen studentům divadla či tance.
DOX live: Siegfried Herz
Netypický online rozhovor k připravované výstavě O lásce umělce Siegfrieda Herze, který více než desetiletí žije i tvoří v izolaci od okolního světa. V pondělním DOX live se autor představí formou audiovizuální eseje, otázky kladl kurátor Otto M. Urban.
DOX live: Lucie Trmíková a David Prachař
Místo do hlediště před počítač? Představení Pan Pros bohužel nelze za současných opatření odehrát, ale s hlavními protagonisty Lucií Trmíkovou a Davidem Prachařem se můžete setkat v online formátu DOX live. Pozvěte držitele Ceny Thálie k sobě domů!
Golbergovy variace
ZRUŠENO | V rámci festivalu Americké jaro vystoupí poprvé v České republice skladatel a klavírista Dan Tepfer a představí svůj projekt Goldbergovy variace – třicet původních Goldbergových variací spolu s třiceti improvizacemi založenými na velkolepém díle J. S. Bacha.
Brandt Brauer Frick Ensemble
BUDE ONLINE | Daniel Brandt, Jon Brauer a Paul Frick jsou berlínští hudebníci s klasickým vzděláním, kteří prosluli po celém světě díky svým průlomovým experimentům v elektronické i akustické hudbě.
Výstavou Fotofatal s autorkou a kurátorkou
ZRUŠENO | Nadia Rovderová vás provede svým intimním fotodeníkem, ve kterém pracuje s intuicí, náhodou či snem. Popíše vám, jak její snímky vznikají, proč se vrací do Terezína nebo Sudet a jak využívá ve své tvorbě chybu.
DOX live: Franck Vigroux
Měla to být audiovizuální událost letošního podzimu, sál DOX+ se měl proměnit v hypnotizující svět Francka Vigrouxa. Představení Flesh překládáme, o setkání s Franckem ale nepřijdete – online rozhovor s Franckem vám přineseme v živém streamu.
Takhle si to pamatuju
ZRUŠENO | Máte nějaké vzpomínky vázané na konkrétní místa? Na detaily, které vám ani po mnoha letech nezmizely z paměti? Na této dílně si budeme hrát právě s pamětí a s tím, co paměť umí, aby se nám na světě líbilo.
Není (tu) Mariusz Szczygieł?
Známý polský autor Mariusz Szczygieł představí ve Vzducholodi Gulliver svou zatím poslední knihu reportáží nazvanou Není, která loni vyšla česky v překladu Heleny Stachové. V Polsku čtenáři knihu označili jako nejlepší reportáže desetiletí a nejlepší publikaci 2018.
Fantasticky
Když se vytváří dílo, má to stát za to – musí být vidět, vyprávět a musí vás chvíli nepustit. Přijďte se inspirovat více než dvacet let trvajícím projektem umělecké dvojice Barbory Šlapetové a Lukáše Rittsteina, kteří spojili své osudy s domorodým papuánským kmenem Yali Mek.
Výstavou ULTRASUPERNATURAL s umělci
Proč se malířka Barbora Šlapetová a sochař Lukáš Rittstein opakovaně vydávají na daleký ostrov Nová Guinea? Odpovědi, ale i spousta zajímavostí a zážitků na vás čekají během komentované prohlídky, která se koná v rámci festivalu Máme otevřeno.
Stav se
Domy a jejich příběhy jsou součástí našich životů a my se k tomu můžeme postavit (sednout, lehnout) různým způsobem. Proč je důležitá rozmanitost (nejen) v architektuře a jakou roli hrají osobnosti tvůrců? Rodinná dílna se koná v rámci Dne architektury a Máme otevřeno.
Pohádka o továrně
Co se stane s věcmi, které přestaly sloužit svému účelu? A co teprve s takovou budovou? Jaké pro ni hledat uplatnění a máme ho vůbec hledat? Není jednodušší postavit novou budovu a tu starou srovnat se zemí? Rodinná dílna se koná v rámci Dne architektury a Máme otevřeno.
Farma v DOXu/DOX v jeskyni
Vydejte se po DOXu v režii rezidenčního souboru Farma v jeskyni, který vám ukáže, jak vznikají taneční představení na pomezí galerijního a divadelního prostoru. Komentovaná prohlídka se koná v rámci Dne architektury.
DOX live: Ajgel a Ilja
Do poslední chvíle jsme věřili, že AIGEL do Prahy dorazí, ale současná nepředvídatelná situace nám zhatila plány. Koncert přesouváme na 18. 2. 2021, o setkání s AIGEL ale nepřijdete, DOX LIVE se uskuteční v plánovaném termínu – jen bude online.
Galerie Václava Špály
Historie Galerie Václava Špály začíná koncem roku 1941 výstavou Jana Štursy tehdy v Galerii Jos. R. Vilímek. V letech 1941–1949 bylo ve výstavních prostorách v domě na Národní třídě 30 otevřeno 83 výstav.
Výstavou ULTRASUPERNATURAL s umělci
Proč se malířka Barbora Šlapetová a sochař Lukáš Rittstein opakovaně vydávají na daleký ostrov Nová Guinea? Proč si vybrali právě domorodý kmen Yali Mek? Odpovědi na tyto otázky, ale i spousta zajímavostí a zážitků na vás čekají během komentované prohlídky.
Data detox
Překvapila vás někdy reklama na Googlu tím, že propagovala věc, kterou vám má zítra doručit kurýr? Zamysleli jste se někdy nad tím, jak YouTube doporučuje další a další videa? Nemáte občas pocit, že váš život řídí jakýsi algoritmus?
Syntetická média
Prostřednictvím workshopu nahlédneme do problematiky umělé inteligence a seznámíme se s aktuálními nejvíce dostupnými nástroji na generování syntetického vizuálního obsahu a v praxi si vyzkoušíme možnosti, které nabízejí.
Přirozeně
Rodinná výtvarná dílna k výstavě ULTRASUPERNATURAL. Od přirozenosti k přírodě je to co by kamenem dohodil? Nebo mobilem? Protneme vymoženosti techniky s všemocnou přírodou – v nás a kolem nás. Pro rodiny s dětmi od 5 let.
Výstavou Ve městě s Ivanou Lomovou
Obyčejná, oprýskaná, mlčenlivá. Taková je Praha na obrazech Ivany Lomové. Jak si umělkyně vybírá výjevy, jak používá fotoaparát a jakým způsobem do běžných míst otiskuje své vzpomínky? Nejen to se dozvíte během komentované prohlídky.
Epidemie
Šperkař a sochař Pavel Opočenský se ve své nejnovější sérii šperků s názvem Epidemie vrací k tématu recyklace nalezených a dosloužilých předmětů. V kolekci broží, prstenů a náramků využívá původní strukturu vyřazených částí duralových motorů.
Fenomeander
Dětské nakladatelství Meander na českém trhu působí již 25 let a toto výročí oslavíme výstavou Fenomeander. Seznámíte se s několika generacemi českých výtvarníků, kteří v jedinečném dialogu s autory textu spoluvytváří naše povědomí o knize.
O lásce
První veřejné představení výtvarné tvorby Siegfrieda Herze, který více než deset let tvoří v izolaci od okolního světa. Jeho někdy až nelítostně upřímná díla vypráví s hlubokým prožitkem a opravdovostí o bolestech a láskách, o snech a touhách.
Vanitas
Náměty pomíjivosti, smrti a umírání se už od renesance objevují ve výtvarném umění v podobě zátiší s lidskou lebkou a květinami. Výstava Vanitas představí tvorbu více než čtyř desítek umělců, kteří tento motiv zpracovávají nově a originálně.
Pocta Karlu Růžičkovi
Symfonický orchestr Českého rozhlasu a Tomáš Sýkora Trio v projektu Pocta Karlu Růžičkovi představí tuto přední osobnost českého jazzu, která formovala několik generací jazzových hudebníků.
Výstavou Fotofatal s Nadiou Rovderovou
Nadia Rovderová vás provede svým intimním fotodeníkem, ve kterém pracuje s intuicí, náhodou či snem. Popíše vám, jak její snímky vznikají, proč se vrací do Terezína nebo Sudet a jak využívá ve své tvorbě chybu.
Fotofatal 1999–2020
Výstava Nadii Rovderové nabízí jiný pohled na osud, podstatu či duši lidí, věcí a míst, na sotva postřehnutelná poselství zachycená zdánlivě náhodně, „záměrně – omylem“, bez stativu, při dlouhých expozičních časech.
Man Ray, Maya & Stella
Výběr pozoruhodných němých snímků, pro které Orchestr Berg objednal novou hudbu. Nevšední zážitek, při němž krátkometrážní filmy Man Raye, Stelly F. Simonové a Mayi Derenové doprovodí současná živá hudba.
Mimozem
Ve výstavě ULTRASUPERNATURAL se můžete potkat s cestováním do nebe u papuánských kmenů. Ty autoři výstavy nechávají naopak setkat a popovídat si s opravdovými astronauty. A DOX má na létání Gullivera (který nikdy neodletí).
Dějiny, na kterých záleží: mimoevropské kultury v české paměti
Týká se nás kolonialismus, i když nežijeme v bývalé koloniální velmoci? Jak může výzkum českých dějin přispět do debat o kolonialismu a rasismu? Jaké místo mají tato témata ve školním dějepise?
Studená válka
Osudová láska zpěvačky Zuly a skladatele Wiktora, průzračný filmový jazyk, v němž je každý záběr nabitý krásou a významem, živelná folklorní hudba a uhrančivý jazz. Příběh o vášni i sebezapření, zklamáních a nejistotách za studené války.
Young Film Fest
Čtvrtý ročník Young Film Festu s tématem Nezapadni zve mladé filmové nadšence ve věku 12–17 let, aby se na pár dní stali porotci na filmovém festivalu.
O těle a duši
Křehká láska mezi starým mládencem s fyzickým hendikepem a mladou kvalitářkou s psychickými poruchami. Maďarská scenáristka a režisérka Ildikó Enyedi v roce 2017 touto romancí z jatek nadchla i porotce Berlinale a odnesla si Zlatého medvěda.
Výstavou Ve městě s Ivanou Lomovou
Obyčejná, oprýskaná, mlčenlivá. Taková je Praha na obrazech Ivany Lomové. Jak si umělkyně vybírá výjevy, jak používá fotoaparát a jakým způsobem do běžných míst otiskuje své vzpomínky? Nejen to se dozvíte během komentované prohlídky.
Sny o městech
Věci nemusí být tak, jak jsme zvyklí. Ne naschvál nebo ze zlomyslnosti, ale proto, že nová cesta může otevírat nové výhledy a ty mohou být příjemně osvěžující. Nové pohledy nabízí i výstava Galegion.
Výstavou ULTRASUPERNATURAL s umělci
Proč se malířka Barbora Šlapetová a sochař Lukáš Rittstein opakovaně vydávají na daleký ostrov Nová Guinea? Proč si vybrali právě domorodý kmen Yali Mek? Odpovědi na tyto otázky, ale i spousta zajímavostí a zážitků na vás čekají během komentované prohlídky.
Pasolini
Biografické drama Pasolini přiblíží poslední dny kontroverzního režiséra Piera Paola Pasoliniho, jehož snímek Saló aneb 120 dní Sodomy figuruje v žebříčcích nejzvrácenějších děl kinematografie. V hlavní roli Willem Dafoe.
Neobyčejně
Aktuální výstava umělců Báry Šlapetové a Lukáše Rittsteina je velkým vyprávěním příběhů domorodých papuánských kmenů a především příběhů setkání umělců z Evropy 21. století s lidmi, kteří svůj život ještě dnes žijí na úrovni doby kamenné.
Beze mě: Šest tváří Boba Dylana
Velmi netradičně pojaté životopisné drama o životě a tvorbě Boba Dylana mapuje celou jeho hudební kariéru od akustických počátků, přes drogové experimenty v šedesátých letech, po křesťanské období let sedmdesátých a osmdesátých.
Poslední večery na Zemi
Strhující jízda melancholií, pamětí a filmovou magií – i tak psali recenzenti o filmu Poslední večery na Zemi. V našem letním kině Evergreen uvádíme hypnotizující snímek nejtalentovanějšího ze současných čínských filmařů Gan Biho.
Výstavou Ve městě s Ivanou Lomovou
Obyčejná, oprýskaná, mlčenlivá. Taková je Praha na obrazech Ivany Lomové. Jak si umělkyně vybírá výjevy, jak používá fotoaparát a jakým způsobem do běžných míst otiskuje své vzpomínky? Nejen to se dozvíte během komentované prohlídky.
Mimozem
Ve výstavě ULTRASUPERNATURAL se můžete potkat s cestováním do nebe u papuánských kmenů. Ty autoři výstavy nechávají naopak setkat a popovídat si s opravdovými astronauty. A DOX má na létání Gullivera (který nikdy neodletí).
Nick Cave: 20 000 dní na Zemi
Snímek Nick Cave: 20 000 dní na Zemi zachycuje dvacet čtyři hodin v životě známé hudební a kulturní ikony. Tento mimořádný film o mimořádné osobnosti se pohybuje na hraně dokumentu a fikce.
Čtverec
Film zasazený do sterilního prostředí švédské smetánky, a to přímo té nejizolovanější komunity galerijního průmyslu, viděné ovšem při kontrastním střetu s tím „nejpřízemnějším“ okrajem společnosti.
Tunely, mosty a jiná obydlí
Jak si představujete ideální bydlení? A je vaše představa naplněna, nebo se jí alespoň hodně blížíte? Bydlet, pracovat, žít se dá na různých místech, ale musí na to být především ono (dostupné) místo.