Předchozí akce 

Protesty 2019: Praha potkává Moskvu

V Praze i v Moskvě v roce 2019 proběhly masové demonstrace. Za různých podmínek a s různými požadavky, ale využívající stejného demokratického mechanismu. Zatímco v Rusku se musí bránit samotné právo shromažďovací, pořadatelé v Praze obhajují využití tohoto práva jako nástroje ke kritice demokraticky zvolených politiků.


Noisy Talk vol. 9 / Joachim Dvořák

Jsme rádi, že pozvání přijal Joachim Dvořák, který je majitelem nakladatelství LABYRINT a vydavatelem časopisu RAKETA. Během přednášky se dozvíte, jak objevil např. Jaroslava Rudiše, Dr. Racka nebo knihy Petra Síse, jehož tvorba je nyní k vidění na výstavě v DOXu.


TULIP

Orchestr BERG tentokrát představí hudbu skladatelů, kteří v současnosti žijí a tvoří v Nizozemsku. Patří mezi ně nejen Joël Bons, matador nizozemské současnohudební scény, zakladatel Nieuw Ensemble a čerstvý držitel Grawemeyerovy ceny, ale i Andys Skordis, původem z Kypru, nebo Giuliano Bracci z Itálie.


Deníkem

Už jste někdy vytvářeli deník? Že ne? A fotoalbum ano? Také ne? Svět, na který si můžeme sáhnout, tak trochu ustupuje tomu digitálnímu, ale mělo by to tak být? Občas totiž můžete jako detektivové vylézt na půdu a začít objevovat nečekané poklady.



Výstavou Russia. Timeless s kurátory

Výstava Russia. Timeless představuje výrazná umělecká stanoviska ze současného Ruska. Díla klasiků kdysi neoficiálního umění – Oskara Rabina, Ilji Kabakova, Dmitrije Prigova nebo v Čechách etablovaného Viktora Pivovarova – i autorů, kteří za současného režimu prožili téměř celý svůj život, vám přiblíží kurátoři výstavy.



Zásadní Xenakis

Koncert Zásadní Xenakis zazní v podání mezinárodního symfonického orchestru mladých ONO - Ostrava New Orchestra. Součástí orchestru jsou mimo jiné mladí čeští hudebníci, kteří mají jedinečnou a neopakovatelnou příležitost spolupracovat se svými zahraničními kolegy na poli soudobé hudby.


Kreslená animace

Výtvarná dílna k výstavě Petra Síse O létání a jiných snech s časopisem RAKETA a Free Cinema.


Na útěku před světem: Auður Ava Ólafsdóttir a Andrea Hejlskov

Proč utíkáme pryč z každodenního života? Proč prcháme z civilizace? Nejsou snad Seveřané nejšťastnějšími lidmi světa? A jak do toho všeho zapadají módní lifestylové koncepty hygge, lagom či sisu, které se na nás ze Skandinávie valí?


Dadja českému tanci a umění

Setkání s paní Dadjou Altenburg-Kohl jako poděkování za podporu českého tance a divadla! Těšit se můžete na rozhovor s Dadjou Altenburg-Kohl, který moderuje Helena Bártlová, křest speciálního tištěného vydání Taneční aktuality.cz, a nemalé taneční překvapení!


Architekt Mat Cash a projekty studia Heatherwick

Mat Cash z londýnského studia Heatherwick, jednoho z nejvýznamnějších architektonických studií současnosti, vystoupí ve čtvrtek 24. října 2019 od 18 hodin s přednáškou „Designing the Human-Centric City“.


Jaká je vize Prahy: Proměny Prahy

První ze série debat na téma proměny Prahy a jejích čtvrtí. Dozvíte se o proměnách hlavního města od roku 1920 do současnosti a s odborníky můžete diskutovat nejen o tom, zda má česká metropole svoje letokruhy.


Tečkovat

Jeden bod je jednotlivec, ale co po tom, když se bodů sejde hned několik? Dva jsou ještě málo, ale tři, čtyři a více vytváří už množinu. Z jednoho bodu můžeme vycházet anebo se do něj vracet.



Data vs. klima

Úspěch Grety Thunberg a hnutí Fridays for Future staví na síle sociálních sítí, přes sociální sítě se ale šíří i názory klimaskeptiků a dezinformace týkající se klimatické změny. Lidé při čtení vyhrocených debat a sledování videí hořících amazonských pralesů nebo tání ledovců propadají environmentálnímu žalu, skepsi nebo apatii.


Sorour Darabi: Savušun

V lednu si šíité připomínají legendu o šlechetném perském princi Šávašovi, který dobrovolně podstoupil mučení a prošel plameny, aby tak podal důkaz o vlastní nevině a očistil svou pověst od zlé pomluvy.


Lunapark filmových vynálezů

Víte, jak lidé přišli na to, že se můžou na pohádky také dívat, ne je jenom číst nebo poslouchat? Zjistili, že oči si „pamatují“, co viděly před krátkým okamžikem. Díky tomu se před více než sto lety zrodil film. Vedla k tomu ale dlouhá cesta plná zajímavostí. V lunaparku filmových vynálezů se s nimi seznámíme.


Sny o toulavých kočkách

Vzducholoď Gulliver bude tentokrát zasvěcena spojení literatury a filmu. Režisér David Sís představí ukázky z připravovaného snímku Sny o toulavých kočkách věnovaný životní „světočáře“ jeho staršího bratra Petra Síse, světoznámého výtvarníka a autora nejen dětských knih.


Girl from the Fog Machine Factory

Nová produkce švýcarského divadelního umělce Thoma Luze se zabývá těmi nejméně uchopitelnými aspekty lidství a vyprávění příběhů: dá se zachytit něco, co se něco neustále mění? A máme se o to vůbec pokoušet?



Den architektury

Den architektury je ve znamení tématu „Svobodná architektura“. Centrum DOX se zapojí programem, který návštěvníkům přiblíží rozsáhlý komplex galerie, která se za posledních několik let rozrostla o nadstavbu v podobě Vzducholodě a multifunkční sál připomínající sedačku "Chesterfield".


Noisy Talk vol. 8 / Tereza Lišková

Po prázdninách jsme zpět s baby friendly přednáškami pro zvídavé rodiče. Tentokrát se představí Tereza Lišková. Tereza vede skvělý časopis, maluje na Sibiři, jejím koníčkem je kritický design a oblíbeným jídlem mrkev v rohlíku.


Výstavou Omezená viditelnost s Danem Trantinou

Název výstavy představující tvorbu umělecké dvojice Sadofsky & Trantina nemá v kontextu světa umění zdánlivě žádný smysl. Komentovaná prohlídka výstavy Omezená viditelnost obyčejných věcí s umělcem Danem Trantinou.


Bludištěm

Svět spisovatele a ilustrátora Petra Síse je světem fantazie a dobrodružných cest. Hrdinové jeho příběhů neputují po přímých cestách a často se setkávají s místem zvaným labyrint. A jako labyrintem, bludištěm, můžeme procházet i čerstvě otevřenou výstavou.



Marie Iljašenko: Básně a létající objekty


Řídí se básně vzdušnými proudy? Znají straky zákony aerodynamiky? A co když měl příběh o Ikarovi jiný konec? S létáním a básněmi seznámí pasažéry na palubě Vzducholodi Gulliver básnířka a spisovatelka Marie Iljašenko, která představí a pokřtí svou novou sbírku Sv. Outdoor.


Brutální sobota: cyklus odborných přednášek

K výstavě Art-Brut-All jsme připravili sobotní odpoledne se čtyřmi přednáškami a večer autorského čtení vystavujících umělců ve Vzducholodi Gulliver. V odpolední přednáškové části vystoupí kurátoři výstavy Pavel Forman a Tomáš Koudela,Daniela Rywiková, Marek Škubal a Martin Jiroušek.


Brutální sobota: ostravští autoři čtou v Gulliverovi

K výstavě Art-Brut-All jsme připravili sobotní odpoledne se čtyřmi přednáškami a večer autorského čtení vystavujících umělců ve Vzducholodi Gulliver. Ve večerní literární části se pražskému publiku představí ostravští umělci Daniel Balabán, Pavel Forman, Tomáš Koudela a František Kowolowski.


Nespoutané prostory

Výstava představuje autory „s psychickou nemocí“, jejichž chápání světa a komunikace s okolím jsou jiné, jejich výtvarnou práci lze ovšem směle posuzovat podle přísných uměleckých kritérií.


Výstavou Jsem tady s autorem Jiřím Davidem

Výstavou Jsem tady vás provede na komentované prohlídce sám autor Jiří David s kurátorem Viktorem Pivovarovem.


Russia. Timeless

Výstava představuje výrazná umělecká stanoviska ze současného Ruska, počínaje klasiky kdysi neoficiálního umění a konče autory, kteří svým dílem vyjadřují pocity generace, jež za současného režimu prožila téměř celý svůj život.


Festival Contempuls 2019: ascolta

Scénické zhudebnění povídky Před zákonem Franze Kafky v podání německého souboru soudobé hudby ascolta. Formát na pomezí koncertu, divadla a instrumentální opery, ve kterém je cílem pojetí „hudby jako řeči“ a „řeči jako hudby“.


Festival Contempuls 2019: Satoko Inoue

Japonská klavíristka Satoko Inoue spolupracuje s celou řadou uznávaných současných autorů. Zvláštní vztah ji váže především k Jo Kondovi. Na festivalu zahraje Kondovu magickou skladbu ze 70. let minulého století Sight Rythmics.


Festival Contempuls 2019: Trio Catch

V Hamburku sídlící Trio Catch tvoří instrumentalistky původem z Maďarska, Švýcarska a Jižní Korey, které se poznaly jako stipendistky Mezinárodní akademie Ensemble Modern ve Frankfurtu nad Mohanem.


Festival Contempuls 2019: POING

Jeden u nejlepších skandinávských souborů současné hudby, norské trio POING, tvoří hudebníci, kteří se se lehkostí pohybují na klubové scéně i v prestižních koncertních síních Evropy, Asie a Spojených států.


Farm Fatale

Ve Farm Fatale vyvolává Philippe Quesne obrazový svět života na venkově a humorně spojuje divadlo a výtvarné umění a vzniká kolážovitá koncertantní obrazová revue.



Veronika Psotková: Spolu

Sochařka Veronika Psotková na výstavě Spolu představí netradiční prostorové instalace stylizovaných drátěných figur a objektů. S


O létání, svobodě a jiných snech s Petrem Sísem

Jaké to je, začít nový život v emigraci? Jaké jsou návraty „domů“? O čem sní emigranti? O létání, svobodě a jiných snech bude s Petrem Sísem hovořit Petr Vizina.


Česká vlna – Moře literatury

Moře literatury v jediném odpoledni. Autorská čtení, besedy a autogramiády známých i nových českých spisovatelek a spisovatelů.


Pan Pros

Experimentální činohra Pan Pros s podtitulem Slova, která mi nepatří dnes už kultovního režiséra Jana Nebeského. Fantastický dramatik Samuel Beckett a oceňovaní herci David Prachař a Lucie Trmíková.



JIŘIČNÁ

Výstava JIŘIČNÁ představuje tvorbu Evy Jiřičné – jedné z významných osobností světové architektury a také jedné z nemnoha žen, které uspěly v této donedávna ryze mužské profesi.


Výstavou JIŘIČNÁ s lektorkou

U příležitosti životního jubilea Evy Jiřičné proběhne v Centru DOX retrospektivní výstava této světoznámé české architektky, která představí její tvorbu od profesních začátků až po současnost. Výstavy JIŘIČNÁ vás provede lektorka Centra DOX.


Skicuj a mysli rukou

Jak vznikne první nápad na dům, most, schody? Architektka a designérka Eva Jiřičná slaví letos 80. narozeniny a na výstavě k životnímu jubileu v DOXu ukazuje přímo nebo nepřímo několik set svých projektů.


DOXíkův dětský den

Několik výtvarných dílen rozmístěných po celém DOXu bude opět propojovat soutěž/nesoutěž, ve které bude mít každý šanci zvítězit. Jak vyhrát nad materiály, světlem a prostorem si naopak na různý způsob vyzkoušíte v rozmanitých dílnách k výstavám a prostorům Centra DOX.


Léto s DOXíkem

Říkáme tomu aktivní odpočinek! Letní programy Centra DOX se nesou v duchu her a interaktivních setkání se současným uměním, designem a architekturou. Pět letních odpolední můžete se svými dětmi či vnoučaty strávit v galerijním prostředí obklopeni uměleckými díly.


Jiřičné vidění

Dokážete si představit místo vytvořené pouze ze skla a oceli a přitom inspirované přírodou? Architektka a designérka Eva Jiřičná slaví letos 80. narozeniny a na výstavě k životnímu jubileu uspořádané v Centru DOX ukazuje kromě několika set svých projektů právě i bohaté inspirační zdroje.


Výstavou JIŘIČNÁ s lektorkou

U příležitosti životního jubilea Evy Jiřičné proběhne v Centru DOX retrospektivní výstava této světoznámé české architektky, která představí její tvorbu od profesních začátků až po současnost. Výstavy JIŘIČNÁ vás provede lektorka Centra DOX.


Visions – Mezinárodní setkání pro profesionály z oblasti současného divadla, performance a tance

Visions, mezinárodní setkání pro organizátory, programové ředitele a ředitele festivalů a kreativní producenty, nabízí příležitost k výměně progresivních kurátorských vizí a přístupů v oblasti současného divadla, performance a tance.


Duchové ulice

Můžou fotící vozy společnosti Google ukrást duši? To nevíme, ale Vaši podobu mohou. Duchy ulice už nepotkáte na ulici, ale na internetu. Fotky lidí s rozmazanými tvářemi pořízené vozem Google mapujícím ulice jsou veřejně dostupnými otisky našeho pohybu městem.


Charlie Hebdo zblízka

Inscenaci s názvem Slovo k podvodníkům islamofobie a nahrávačům rasismu připravil francouzský performer Gérald Dumont, který přenesl na pódium kresby a poslední text Charba, Stéphana Charbonniera, slavného karikaturisty a bývalého editora časopisu Charlie Hebdo.


TEHILLIM

Ikony světového minimalismu, jeden z Východu, druhý ze Západu – Estonec Arvo Pärt a Američan Steve Reich. K tomu ve světové premiéře nová skladba Petra Wajsara, koncert pro trombón psaný na míru vynikajícímu Štěpánu Janouškovi.


Budoucnost práce: je umělá inteligence novou cestou do nevolnictví?

V dnešních diskusích o budoucnosti umělé inteligence často ztrácíme hlavu. Zatímco ekonomové přicházejí s ponurými věštbami masivního propouštění a rozšiřování již tak prekarizované práce, utopisté ze Silicon Valley usilovně tvrdí, že technologie nás propojují a jednou nás osvobodí od práce, nemocí a chudoby.


Náměstí Nebeského klidu – 30 let poté

Protesty na náměstí Nebeského klidu vyvrcholily před 30 lety krvavým masakrem v noci z 3. na 4. června 1989. Výročí těchto událostí připomene v Centru DOX symbolicky 3. června diskuze se spisovatelkou Radkou Denemarkovou o jejím nejnovějším oceňovaném románu Hodiny z olova.


Cécile McLorin Salvant & Sullivan Fortner

Krátce předtím, než Cécile McLorin Salvant vydala své druhé album Woman Child, kritik New York Times prorokoval: „Ač je širokému jazzovému publiku zatím neznámá, nebude to trvat dlouho.“ Jeho předpověď se bezezbytku naplnila.